Zubný kaz
13.12.2012 17:31
Zubný kaz - ako vzniká, ako sa mu dá predísť a ako ho ošetriť?
Čo je príčinou zubného kazu?
Na zuboch, a to predovšetkým v oblastiach, ktoré sa ťažko čistia (zubný krčok, ryhy na žuvacích plochách zubu), sa usadzuje plak.
Čo je to plak? Plak je vrstva obsahujúca baktérie (najčastejšie druhy Streptococcus mutans a Streptococcus sobrinus). Tie premieňajú cukry na kyseliny a tie následne narušujú zubnú sklovinu (rozpúšťajú minerálne soli zo zubnej skloviny).
Kaz je zradný. Zo začiatku nebolí, prejaví sa len ako biela škvrna (narušená odvápnená sklovina). Už v tomto štádiu je dobré navštíviť zubného lekára a tento problém odstrániť.
Pokiaľ je zubný kaz v pokročilom štádiu, jeho sprievodnými javmi sú najprv sporadické, neskôr až pretrvávajúce bolesti. Zub poškodený kazom býva v mieste kazu citlivý na sladké, horúce alebo studené jedlá.
Pokiaľ necháte kaz postupovať do hĺbky, mikroorganizmy sa dostávajú do zubnej drene a vzniká zápal. Ak bolesť dočasne ustúpi, znamená to, že nervy v zubnej dreni odumreli, zápal však pokračuje. V zube sa tvorí hnis a bez liečby môže dôjsť dokonca k zápalu priľahlej kosti. Stála bolesť sa zmení na skusovú bolesť. Tu už je nutne potrebný stomatologický a stomatochirurgický zákrok, lebo hnis musí ísť von.
Ako identifikovať zubný kaz?
Zubný kaz možno určiť
Liečba zubného kazu a jeho odstraňovanie
Najčastejšou stomatologickou intervenciou pri liečbe kazu je jeho úplné odvŕtanie zubnou vŕtačkou a vyplnenie vzniknutého otvoru zubnou výplňou (plombou). Ak kaz zasiahol aj zubnú dreň a spôsobil v zube zápal, je potrebné ošetriť aj koreňový kanálik.
Ku iným spôsobom ošetrenia kazu patrí:
· ošetrenie laserom - slúži na odstránenie zubného tkaniva poškodeného kazom a zároveň aj na dezinfekciu
· ozónoterapia - liečba poškodenej časti zubu ozónom
|
Druhy výplní
amalgámová výplň – jej nevýhodou je nielen to, že je “viditeľná”, ale aj to, že je potrebné vŕtať zbytočne aj do zdravého tkaniva zuba. Amalgám sa natlačí do tohto otvoru, po dvoch hodinách stuhne a ukotví sa tam. Výhodou amalgámových plômb je, že sú mimoriadne trvácne.
kompozitná (tzv. biela) výplň – vŕta sa výlučne len otvor v rozsahu kazu, šetrí sa teda zdravé tkanivo zubu. Niektoré druhy kompozitných výplní tuhnú samovoľne (zmiešaním dvoch látok), ale väčšinou vytvrdnú pod vplyvom UV svetla. Výhodou je tiež, že hneď po dokončení môže pacient jesť.
skloionomérny cement - obsahuje fluoridy, ktoré postupne uvoľňuje, preto sa aplikuje hlavne pri hlbokých kazoch, ktoré siahajú až do blízkosti nervu - na preliečenie.